Makedonya Rehberi

Makedonya; uzun süreler Osmanlı İmparatorluğu hakimiyeti altında kaldığından dolayı bünyesinde Türkiye’ye benzer birçok özellik barındırmaktadır. Balkanlar’ın en ucuz ülkelerinden biridir. Başkent Üsküp; ülkenin ekonomik ve kültürel olarak da merkezi şehridir. Makedonca resmi dildir. Halk arasında Türkçe, Arnavutça, Sırpça, Romca ve Ulahça da konuşulmaktadır. Para birimi olarak Denar kullanılmaktadır. Yerel saat Türkiye saatine göre 1 saat daha geridir. Makedonya’ya yapılan, süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Lokasyon / Konum

Balkan Yarımadası’nda yer alır. Kuzeyinde Sırbistan ve Kosova, batısında Arnavutluk, güneyinde Yunanistan, doğusunda Bulgaristan ile komşudur.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

Üsküp, Bitola, Tetovo, Prilep, Kumanovo

İklim / Hava Durumu

Ülke toprakları genelde engebeli olduğundan kara iklimi hüküm sürmektedir. Yaz ayları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk geçmektedir.

Ne Zaman Gidilir

Seyahat etmek için en uygun dönem Nisan-Eylül arası yaz aylarıdır.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

Köklü ve zengin bir mutfağa sahiptirler. Balkan, Akdeniz ve Osmanlı mutfaklarının etkileri görülmektedir. Kuzu etli güveçler, kebaplar, patates ve lahana yemekleri, kıymalı dolmalar ve sarmalar, çorbalar ve turşular ön plana çıkan tatlardır.