Ne aramıştınız?

üniversiteler

Polonya'da Üniversite Eğitimi ve Program Seçimi

Polonya'da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için İngilizce veya Lehçe hazırlık fakültesi kayıtları yapılabilmektedir. Ancak, Lehçe bölümler ücretli olduğu için İngilizce eğitimi tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. İngilizce bölüm fiyatları, Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Pilotaj gibi bölümler dışında 2.000 Euro ile 5.000 Euro arasında değişmektedir. Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık bölümleri ise 7.500 Euro ile 15.000 Euro arasında fiyatlandırılmaktadır.


Polonya, kuzeydoğu Avrupa'da bulunmakta olup Almanya, Çekya, Slovakya, Ukrayna, Belarus ve Litvanya ile sınır komşusudur. İngilizce hazırlık eğitimi paket fiyatları erken kayıt döneminde 4.200 Euro’dan başlayıp 5.500 Euro’ya kadar seçenekler sunmaktadır. Bu eğitim, Varşova Yaşam Bilimleri Üniversitesi'nde verilmektedir. Tercih edilmesi durumunda ücret farkı ödenerek Varşova Teknoloji Üniversitesi, SWPS Üniversitesi veya Lazarsky Üniversitesi gibi farklı üniversitelerde de hazırlık eğitimi alınabilmektedir. Öğrenciler hazırlık fakültesini tamamladıktan sonra istedikleri üniversitenin istedikleri bölümüne başvuru yapabilirler.


Avrupa Birliği üyesi olan Polonya, Çekya ve Slovakya gibi ülkelerde 5 yıl süreyle kalan kişilere sürekli oturum hakkı tanınmaktadır. Eğitim süresince kalınan süre yarım sayılmakta, eğitim tamamlandıktan sonra ekstra 1 yıl oturum ve çalışma izni verilmektedir. Kalıcı iş bulunması halinde bu süre uzatılabilmektedir.

Konaklama

Polonya'da bir öğrencinin aylık konaklama dahil masrafı yaklaşık 400 Euro civarındadır. Polonya, Avrupa Birliği üyesi olup Schengen bölgesindedir, bu da Avrupa’da serbest dolaşım hakkı sunmaktadır. Polonya’daki üniversitelerin yıllık ücretleri uluslararası öğrenciler için 2.500-4.000 Euro aralığındadır.


Aylık ortalama 15-20 Euro ödeyerek internet, konuşma ve SMS dahil mobil paketler edinebilirsiniz. Bir aylık ulaşım kartı öğrenciler için yaklaşık 15 Euro’dur. Yıllık öğrenci sağlık sigortası yaklaşık 250 Euro’dur. Aylık ortalama 200-250 Euro yeme-içme ve mutfak gideri masrafınız olur. Tatillerde Türkiye’ye gitmek isterseniz ortalama 200 Euro direk, 100 Euro ise Ukrayna aktarmalı uçuşlar bulabilirsiniz. Yurt kiraları aylık 130-200 Euro aralığındadır.

Vize Süreci

Polonya'da eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilerin vize ve ikamet izni alması gereklidir. Üniversiteden kabul mektubu ve diğer belgelerle başvuru yapılır.

 

Vize başvuru süreci ve gerekli belgeler hakkında Polonya'nın resmi göçmenlik kurumlarından bilgi almak önemlidir.

Karşılama

Okul kayıt işlemleriniz yapılırken havaalanı karşılama talebiniz olduysa, gideceğiniz okul üzerinden havaalanı transferiniz organize edilecektir.

 

Okuldan gelecek olan görevliler sizi havaalanından alarak konaklayacağınız yere götürecektir.

Polonya'da Sosyal Yaşam

Polonya'da Sosyal Yaşam

Polonya’da bir üniversiteye yerleştiğiniz takdirde, aldığınız vize ile Avrupa’nın merkezinde bir ülkede yaşama şansını elde edeceğiniz gibi, tüm Avrupa ülkelerini serbestçe gezme fırsatına da sahip olacaksınız. Böylece bir yandan akademik kariyer planlaması yaparken diğer yandan yeni yerler keşfetme imkânını elde edeceksiniz.
 

Polonya Tanıtım Dosyaları

yelken eğitim

Popüler Üniversiteler

Tüm sorularınızın için danışmanlarımızla iletişime geçin!
Tüm sorularınızın için danışmanlarımızla iletişime geçin!

SİZİ ARAYALIM

Aydınlatma Metni

Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo.Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo. Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo. Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo.