Ne aramıştınız?

üniversiteler

Rusya'da Üniversite Eğitimi ve Program Seçimi

Her öğrencinin en büyük hayali, gelecekte iyi bir mesleğe sahip olmaktır. Bu nedenle, yüksek öğrenim sırasında okuyacağınız bölüm ve alacağınız eğitim oldukça önemlidir. Rusya üniversiteleri, dünya çapında bir eğitim sunar ve uluslararası diploma denkliği anlaşmalarında öne çıkar. Dünya üniversite sıralamasında en üstlerde yer alan köklü üniversiteleri ile Rusya, aydınlık bir geleceğin kapılarını aralamaktadır. Rusya üniversitelerinde eğitim almak için bize ulaşarak neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.


Genel olarak birçok finans şekli, hibe ve burs mevcuttur. Her öğrenci kendisi için en uygun seçeneği bulabilir. Eğer burs alma şansınız yoksa üzülmeyin, çünkü Rusya’da eğitim ücretleri diğer ülkelere kıyasla oldukça ekonomiktir. Rusya'da eğitim alan öğrenciler, hem Rusya'da hem de Türkiye'de geniş iş imkânlarına sahip olurlar. QS Üniversite Sıralamasında toplam 97 Rus üniversitesi bulunmaktadır.


Popüler bölümler arasında tıp, diş hekimliği, eczacılık gibi alanlar yer alırken; yapay zeka mühendisliği, nükleer enerji mühendisliği, pilotaj, uçak gövde tasarım mühendisliği gibi birçok seçenek de mevcuttur.


Neden Rusya?
Prestij:
Dünya sıralamasında ilk 500’de yer alan üniversiteler.
Sınavsız Kabul: Tıp, diş hekimliği, eczacılık, mühendislik ve pilotaj eğitimi sınavsız kabul olanağı.
Düşük Maliyet: Diğer yurtdışı üniversitelerine göre düşük maliyet ile eğitim alma fırsatı.
Tarihi ve Doğal Güzellikler: Moskova, Kazan, St. Petersburg gibi Rusya’nın en güzel şehirlerinde eğitim alma imkânı.
Yatay Geçiş ve Çift Diploma: İkinci sınıftan sonra Türkiye’deki üniversiteler ile çift diploma alma ve yatay geçiş olanağı.
Uluslararası Geçerlilik: Alınan diplomaların uluslararası geçerliliği ve iki ay içerisinde YÖK denkliğinin alınması.
Burs ve Çalışma İmkânı: Başarılı öğrencilere burs ve okurken çalışma (çalışma izni ile) imkânı.

Konaklama

Üniversite Yurtları: Üniversite yurtlarının aylık fiyatları 30$ – 90$ arasında değişmektedir. Üniversite yurdu konaklama tipi genellikle en ekonomik seçenektir. Yurtlarda genellikle ortak mutfak ve banyo bulunur.

 

Yurtlar mobilyalı olup, genellikle kampüs içinde ve kafe-spor tesislerinin yakınında bulunur. Rusya Hazırlık Fakültelerinde eğitim gören öğrenciler, üniversitelerin bünyesindeki öğrenci yurtlarında konaklama imkanı bulurlar. Öğrenci yurtları 2-3 kişilik odalardan oluşmaktadır ve diğer öğrencilerle sosyalleşmek için fırsatlar sunar.

 

Daire Kiralama: İlk birkaç ay yurtta kaldıktan sonra bu konaklama tipi tavsiye edilir. Tek başınıza veya birkaç arkadaşınızla birlikte ev tutmak konfor ve rahatlık açısından önerilebilir.

Vize Süreci

Vize başvurusu yapabilmeniz için gerekli olan ilk adım, konsolosluklar tarafından yetkilendirilen Rusya başvuru merkezlerine doğrudan başvurmanızdır.

 

Rusya vizesi şahsen başvurulabilmekle birlikte başvurularda şahsen bulunmanız zorunluluğu yoktur. Bireysel başvurularda meydana gelebilecek sorunlarla karşılaşmadan, Rusya vizesi işlemlerinizin en kısa sürede gerçekleşmesi için Yelken Yurtdışı Eğitim vize temsilcilerimiz ile iletişime geçerek gerekli evrak listesini isteyin.

Karşılama

Okul kayıt işlemleriniz yapılırken havaalanı karşılama talebiniz olduysa, gideceğiniz okul üzerinden havaalanı transferiniz organize edilecektir.

 

Okuldan gelecek olan görevliler sizi havaalanından alarak konaklayacağınız yere götürecektir.

Rusya'da Sosyal Yaşam

Rusya'da Sosyal Yaşam

Rusya'da sosyal yaşam geniş bir kültür mozaiğine sahip olduğu için çok zengin ve çeşitlidir. Öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirebilecekleri tiyatro, sinema, konser salonu, spor salonları, devasa kütüphaneler, kafe ve diskolar gibi mekanlar oldukça yaygındır.

Rusya Tanıtım Dosyaları

yelken eğitim

Popüler Üniversiteler

Tüm sorularınızın için danışmanlarımızla iletişime geçin!
Tüm sorularınızın için danışmanlarımızla iletişime geçin!

SİZİ ARAYALIM

Aydınlatma Metni

Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo.Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo. Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo. Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo.