Ne aramıştınız?

Üniversiteler

Çekya’da Üniversite Eğitimi ve Program Seçimi

Türkiye'deki üniversite giriş sınavlarına girmeden, sadece lise diplomanız ile Çekya'da üniversite eğitimi alabilirsiniz. Çekya üniversiteleri, birçok farklı alanda ve bölümde %100 İngilizce eğitim sunmaktadır. İngilizce seviyeniz yeterli değilse ilk yıl İngilizce hazırlık eğitimi alabilir, ardından bölüme geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca, isteyen öğrenciler için Çek dilinde de eğitim imkanı vardır. Çek dilinde eğitim ücretsizdir.

 

Çekçe olan bölümlerde sadece ilk yıl hazırlık ücreti ödemeniz gerekmektedir. Bu sayede hem ücretsiz eğitimin avantajını hem de bir yabancı dil öğrenme fırsatını yakalayabilirsiniz. Çekya üniversiteleri, YÖK tarafından tanınmaktadır. Mezun olduğunuzda Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olan Mavi Diploma sahibi olursunuz. Bu diploma ile hem Avrupa'da hem de dünya genelinde rahatlıkla çalışabilirsiniz.
 

Konaklama

Çekya, Avrupa Birliği üyesi ve Schengen bölgesindedir, bu da Avrupa'da serbest dolaşım hakkı sunar. Orta Avrupa'da bulunan ülke, Almanya, Polonya, Avusturya ve Slovakya ile sınır komşusudur. Polonya, Çekya ve Slovakya gibi Avrupa Birliği üyesi ülkelerde 5 yıl kalan kişilere sürekli oturum hakkı tanınmaktadır.

 

Eğitim süresince kalınan süre yarım sayılmaktadır. Eğitim tamamlandıktan sonra ekstra 1 yıl oturum ve çalışma izni verilir. Kalıcı iş bulunması halinde bu süre uzatılabilir.

Vize Süreci

Çekya'da eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilerin vize ve ikamet izni alması gereklidir. Üniversiteden alınan kabul mektubu ve diğer belgelerle vize başvurusu yapılır.

 

Vize başvurusu süreci ve gerekli belgeler hakkında Çekya'nın resmi göçmenlik kurumlarından bilgi almak önemlidir.

Karşılama

Okul kayıt işlemleriniz yapılırken havaalanı karşılama talebiniz olduysa, gideceğiniz okul üzerinden havaalanı transferiniz organize edilir.

 

Okuldan gelecek görevliler sizi havaalanından alarak konaklamanıza götürecektir.

Çekya'da Sosyal Yaşam

Çekya'da Sosyal Yaşam

Çekya'da yaşam, hem sosyal hem de bilişsel olarak öğrencilerin gelişimini destekler. Teknik olarak gelişen öğrenciler, şehirde ve üniversitedeki sosyal faaliyetler ile farklı kültürlerden öğrencilerle kaynaşma fırsatı bulurlar. Ayrıca, Çekya güvenli ülkeler arasında yer almaktadır.


 

yelken eğitim

Popüler Üniversiteler

Tüm sorularınızın için danışmanlarımızla iletişime geçin!
Tüm sorularınızın için danışmanlarımızla iletişime geçin!

SİZİ ARAYALIM

Aydınlatma Metni

Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo.Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo. Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo. Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo.