Ne aramıştınız?

üniversiteler

İngiltere'de Üniversite Eğitimi ve Program Seçimi

İngiltere üniversiteleri, modern eğitim ortamları, yüzyıllara dayanan eğitim gelenekleri ve yenilikçi öğretim yaklaşımları ile yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrenciler için en gözde seçeneklerden biridir. İngiltere’de üniversite okumak, akademik açıdan dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim fırsatı sunar. Önde gelen araştırma odaklı eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan İngiltere, kültürel çeşitliliği en zengin ülkelerden biridir. Ayrıca, İngiltere’de lisans eğitimini üç yılda tamamlamak mümkündür, bu da daha kısa bir eğitim süresi ve daha az maliyet anlamına gelir.


İngiliz eğitim sistemi, lisans (undergraduate) ve yüksek lisans (post-graduate) olarak ikiye ayrılır. İngiltere genelinde lisans eğitimi çoğunlukla üç yıldır, bazı teknik bölümlerde bu süre dört yıla çıkabilir. Akademik yıl, genellikle Eylül veya Ekim ayında başlar ve üç dönemli bir eğitim modeli uygulanır. Noel ve Paskalya tatilleri ile Temmuz ve Eylül aylarının bir kısmını kapsayan uzun bir yaz tatili bulunmaktadır. Her dönem, on ila on dört hafta arasındadır. Dönemler okullar ve yüksekokullar için daha uzun, üniversiteler içinse daha kısadır.


İngiliz yüksek eğitim sistemi, öğrencilere zengin bir akademik kariyer planı sunarken, mezuniyet sonrası kolaylıkla iş bulabilecekleri çeşitli mesleki eğitim programlarını da bünyesinde barındırır. Köklü geçmişi, ileri düzey teknolojik alt yapısı, sağladığı araştırma olanakları, kütüphane ve laboratuvar imkanları ile dünyaca ünlü akademik kadrosuyla uluslararası eğitim dünyasında özel bir yere sahiptir.

 

 

Konaklama

İngiltere’de lisans veya master eğitimi alan öğrencilerin büyük çoğunluğu, en azından ilk senelerinde üniversite yurtlarında veya özel yurtlarda kalmaktadır. Londra, Manchester, Liverpool ve diğer birçok şehirdeki üniversiteler, öğrencilere ilk yıllarında yurt konaklamasını garanti eder.

 

Öğrenciler, çevre yapmak, yaşadıkları şehre ve üniversiteye alışmak adına genellikle ilk yıllarında yurtları tercih ederler. Aile yanı konaklama, kiralık daireler ve özel yurtlar gibi birçok seçenek de mevcuttur. Ancak, İngiltere’de konaklama maliyetleri, sterlin cinsinden hesaplandığında Türkiye’ye göre daha yüksektir.

Vize Süreci

İngiltere öğrenci vizesi, yaz okulları ve dil okulları için, kişiye özel düzenlenen ve İngiltere’de eğitim göreceği süre boyunca ülkeye giriş yapmasına ve eğitim görmesine izin veren resmi bir belgedir.

 

İngiltere öğrenci vizesi, kalış amacı bakımından ikiye ayrılır. Detaylı bilgi için İngiltere’nin resmi göçmenlik kurumlarından bilgi almak önemlidir.

Karşılama

Okul kayıt işlemleriniz yapılırken havaalanı karşılama talebiniz varsa, gideceğiniz okul üzerinden havaalanı transferiniz organize edilir.

 

Okuldan gelen görevliler sizi havaalanından alarak konaklamanıza götürür.

İngiltere'de Sosyal Yaşam

İngiltere'de Sosyal Yaşam

Londra: İngiltere'nin başkenti Londra, Thames Nehri etrafında kurulan zengin tarihi ve muhteşem mimarisi ile dikkat çeker. İki bin yıllık geçmişi olan şehir, sanayi, finans, sanat ve müzik alanlarında dünya çapında popülerdir. Kültürel çeşitliliği ve kozmopolit yapısı ile Londra, dünya mutfaklarına ait restoranları, ödüllü mekanları ve hareketli gece hayatı ile ünlüdür. Şehirde "Uyumayan Şehir" tabiri sıklıkla kullanılır. Londra'da ulaşım ağı oldukça gelişmiştir ve çoğunlukla metro (Underground) ile sağlanır. Sabah 5.30’da başlayan seferler gece yarısına kadar devam eder. Taksimetre açılışı 3 Pound olan siyah Londra taksileri ve çift katlı kırmızı otobüsler de yaygın ulaşım araçlarıdır.


Cambridge ve Oxford: Cambridge ve Oxford, İngiltere'nin akademik havasını yansıtan önemli şehirlerdir. Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi, dünya çapında ünlü akademik kurumlar arasında yer alır. Öğrencilerin büyük bir kısmını oluşturduğu bu şehirlerde kültürel çeşitlilik ve aktif sosyal yaşam dikkat çeker. Oxford’da ulaşım otobüslerle sağlanır ve Smart Kart kullanılır. Cambridge'de ise Multi Bus ile ulaşım sağlanır ve şehir içinde bisiklet kullanımı yaygındır.


Liverpool ve Manchester: Liverpool, misafirperver insanları, tarihi dokusu ve kültürel zenginlikleri ile bilinir. The Beatles’ın doğduğu şehir ve Liverpool FC'nin evi olarak tanınan Liverpool, turistler için cazip bir destinasyondur. Ulaşım otobüsler ve trenlerle sağlanır. Manchester ise kültürel, ekonomik ve sportif etkileriyle önemli bir şehirdir. Ücretsiz Metroshuttle ile ulaşım sağlanabilir.


Diğer Popüler Şehirler:
İngiltere’nin güney sahillerinde yer alan Worthing, Brighton, Eastbourne, Bournemouth, Hasting ve Southampton, dil eğitimi alan öğrenciler için popüler şehirlerdir. İklim olarak diğer şehirlere göre daha sıcak olan bu sahil kentlerinde, öğrenciler eğitim alırken sosyal yaşamın tadını çıkarabilirler. Ulaşım otobüslerle sağlanır ve şehir dışına çıkmak isteyenler trenleri kullanabilirler.


 

yelken eğitim

Popüler Üniversiteler

Tüm sorularınızın için danışmanlarımızla iletişime geçin!
Tüm sorularınızın için danışmanlarımızla iletişime geçin!

SİZİ ARAYALIM

Aydınlatma Metni

Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo.Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo. Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo. Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo.