Ne aramıştınız?

üniversiteler

Azerbaycan'da Üniversite Eğitimi ve Program Seçimi

Uluslararası öğrenciler, yabancı diller veya farklı kültürler nedeniyle yurt dışında eğitim konusunda çekinceler yaşayabilirler. Ancak Azerbaycan’da böyle bir durum söz konusu olmaz. Azeri Türkçesi konuşulan şehirde, sıcak ve misafirperver halk arasında kendinizi evinizde gibi hissedersiniz. Azerbaycan Üniversiteleri, YÖK tarafından tanınmakta ve denkliği bulunmaktadır. Öğrencilerin, Azerbaycan Üniversitelerine kabul edilmesi için liseden mezun olmaları yeterlidir; özel bir giriş koşulu aranmaz.

 

Tıp, diş hekimliği, eczacılık, mimarlık ve mühendislik gibi bölümler mevcuttur ve eğitim süreleri Türkiye ile aynıdır. Üniversitelerde Azerice, İngilizce ve Rusça dillerinde eğitim verilmektedir. Uluslararası oryantasyon haftaları, yeni öğrencilere programlarındaki diğer öğrenciler ve öğretim üyeleriyle tanışma, öğrenimlerine yardımcı olacak ipuçları edinme ve üniversite hizmetleri hakkında bilgi alma şansı sunar.

Konaklama

Azerbaycan’ın başkenti ve en kozmopolit şehri olan Bakü’de 1+1 eşyalı ev kiraları 250-400 dolar arasında değişirken, Gence gibi daha mütevazı şehirlerde 150 dolara kadar düşebilmektedir. Öğrenci yurtları, aylık 30-60 dolar arasındadır ve bu ücretlere konaklama, elektrik, doğalgaz, su gibi giderler dahildir. Yurtlarda yemek verilmemekte, ancak öğrencilerin yemek yapabilmeleri için ortak kullanım alanı olan mutfaklar bulunmaktadır. Bakü’de bir öğrencinin konaklama hariç aylık masrafı, kişiden kişiye değişmekle birlikte en az 180 dolar civarındadır.

Vize Süreci

Azerbaycan'da eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilerin vize ve ikamet izni alması gereklidir. Bu süreç, üniversiteden alınan kabul mektubu ve diğer belgelerle başlar.

 

Vize başvurusu süreci ve gerekli belgeler hakkında Azerbaycan'ın resmi göçmenlik kurumlarından bilgi almak önemlidir.

Karşılama

Okul kayıt işlemleriniz yapılırken havaalanı karşılama talebiniz olduysa, gideceğiniz okul üzerinden havaalanı transferiniz organize edilir. Okuldan gelen görevliler, sizi havaalanından alarak konaklamanıza götürür.

Azerbaycan'da Sosyal Yaşam

Azerbaycan'da Sosyal Yaşam

Eşsiz doğası, asırlık kültürü ve tarihi ile Azerbaycan, Hazar Denizi’nin batı kıyısında, Transkafkasya’nın doğu tarafında yer almaktadır. Başkent Bakü, zengin flora ve faunası ile dikkat çeker. Azerbaycan, arkeologların ilgisini çeken topraklarıyla ünlüdür; Karabağ’daki Azig mağarasında 2 milyon yıl önce insan uygarlığının izleri keşfedilmiştir.

 

Azerbaycan, eski ve köklü bir kültüre sahiptir. "Kitabi-Dede Korkut", "Oğuzname", "Köroğlu" gibi eserler dünya çapında tanınmaktadır. Avrupa ve Asya arasında köprü olan Azerbaycan, siyasi ve ticari ilişkilerin gelişmesinde önemli bir rol oynamakta ve bölgenin kalkınmasında yeni bir ekonomik model oluşturmaktadır. Yaşam ve öğrenim ücretleri oldukça uygun olup, Azerbaycan’ın çeşitliliğini ve güzelliğini keşfetmek mümkündür. Hoşgörü ve çok kültürlülük Azerbaycanlıların yaşam tarzının temel unsurlarıdır.

 

Azerbaycan, modern bir ülke olarak kültürler arası diyaloğu teşvik etmekte ve en son eğitim eğilimlerini ve yenilikçi araçları benimsemektedir. Azerbaycan, dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir. Numbeo istatistik veri tabanı, suç oranının düşük olduğunu göstermektedir.

Azerbaycan Tanıtım Dosyaları

yelken eğitim

Popüler Üniversiteler

Tüm sorularınızın için danışmanlarımızla iletişime geçin!
Tüm sorularınızın için danışmanlarımızla iletişime geçin!

SİZİ ARAYALIM

Aydınlatma Metni

Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo.Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo. Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo. Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo.