Ne aramıştınız?

Üniversiteler

Kuzey Makedonya'da Üniversite Eğitimi ve Program Seçimi

Balkanların kalbi Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te faaliyet gösteren Uluslararası Balkan Üniversitesi, %100’e varan burs imkânları ve %100 İngilizce eğitiminin yanı sıra uluslararası akademik kadrosu, tam donanımlı ve yeni kampüsüyle 150’den fazla uluslararası anlaşma ile öğrencilere Avrupa’da eğitim imkânı sunarak, başarılı bir kariyere hazırlıyor.


Yedi fakültede, 40’tan fazla lisans, lisansüstü, doktora programı ve İngilizce dil okulu ile Uluslararası Balkan Üniversitesi, eğitimde evrensel değerlere dayalı yenilikçi ve modern yaklaşımlar benimsiyor. Üniversitemizin fakülteleri; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sanat ve Tasarım Fakültesi ile dünya barışına katkı yapan, insani yükümlülüklerinin farkında olan ve gelişmekte olan küresel dünyanın zorlu ortamında bilgi birikimine sahip, tecrübeli ve rekabetçi bireyler yetiştiriyoruz.


Kuzey Makedonya ve Türkiye’nin alanlarında saygın ve tecrübeli öğretim üyelerinden oluşan akademik kadrosu, çağdaş, nitelikli ve kaliteli eğitim anlayışı ile Uluslararası Balkan Üniversitesi, 2017 yılında Şangay Üniversiteler Sıralaması’nda Makedonya’nın en iyi üniversitesi seçilmiştir. Eğitimdeki yüksek kalitesinin yanı sıra Uluslararası Balkan Üniversitesi, Kuzey Makedonya’da Erasmus+ ve Mevlana öğrenci ve personel değişim programını en iyi uygulayan üniversitedir.


Uluslararası Balkan Üniversitesi, Türkiye ve Kuzey Makedonya’da akredite edilen bir yükseköğretim kurumu olmasının yanında; YÖK tarafından tanınırlığa ve denkliğe sahip, ÖSYM kılavuzunda yer alan Kuzey Makedonya’daki ilk ve tek üniversitedir.


Her yıl sayısız kongre, sempozyum ve konferansa ev sahipliği yapan Uluslararası Balkan Üniversitesi, spor faaliyetleri, bahar festivalleri ve bağış-yardım kampanyaları gibi birçok kültürel ve sosyal faaliyeti de düzenlemektedir. Mezun olan öğrencilerimiz, aldıkları rekabetçi ve uluslararası eğitimle; başta devlet kurumları olmak üzere Türkiye’deki lider kuruluşlarda, vakıflarda ve yükseköğretim kurumlarında yüksek standartlarda kariyer fırsatlarına sahip olmuşlardır.

Konaklama

Balkanların kalbi Kuzey Makedonya’da, şanlı geçmişimizden aydınlık geleceğe uzanan ilim ve bilim merkezi Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde okuma imkânı sizleri bekliyor. Avrupa Birliği'ne yakın zamanda girmesi beklenen aday ülke Kuzey Makedonya, sunduğu güven ortamı, ekonomik, sosyal, kültürel ve tarihi yapısıyla tam bir öğrenci ülkesidir.


Üniversitemizin de kurulu olduğu Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp, birçok türkümüze esin kaynağı olmuş Vardar Nehri’nin iki kıyısına kurulmuştur. Makedon dilinde Skopye olarak adlandırılan şehir, tarihi ve kültürel özellikleri ile yabancılık hissetmeyeceğiniz birçok yere sahiptir. 1392’de Osmanlı topraklarına katılan ve 500 yıldan fazla Osmanlı egemenliğinde kalan bu kadim şehirde, çok sayıda Osmanlı eseri bulunmaktadır.

Vize Süreci

Üsküp’ün ilim ve bilim merkezi olan üniversitemiz, birçok tarihi bağımızın olduğu Kalkandelen, Gostivar, Manastır, Ohrid, Prizren, Priştine, Selanik, Sofya, Belgrad ve Saraybosna’ya komşu konumuyla merkezi bir mevkiye sahiptir. Tarihi bağlarımızın olduğu Üsküp, İstanbul’a hava ulaşımı ile 1 saatlik bir mesafede yer almaktadır. Ekonomik açıdan Türkiye ile benzer şartlara sahip olmakla beraber; ulaşım, iletişim, gıda gibi günlük yaşam ihtiyaçlarında Türkiye şartlarının altında ekonomik avantaja sahip bir şehirdir. Üsküp’te konaklama çok rahat ve ekonomiktir. Üniversitemiz öğrencilerine yurt imkânı sağlarken, kiralık ev bulmalarına da yardımcı olmaktadır.

Karşılama

Öğrencilerin havaalanından karşılanması sağlanacaktır.

Makedonya'da Sosyal Yaşam

Makedonya'da Sosyal Yaşam

Tiyatro, opera, sinema, kültür merkezleri, spor tesisleri, gelişmiş kafe ve restoran yapısı, mesire alanları, kanyonu, kış turizmi ve renkli gece hayatıyla Üsküp, canlı ve yaşanabilir bir şehirdir. Geleceğini çok kültürlü uluslararası bir ortamda, hiç yabancısı olmadığı bir şehirde şekillendirmek isteyen tüm gençlerimizi Uluslararası Balkan Üniversitesi ailesine davet ediyoruz.
 

Kuzey Makedonya Tanıtım Dosyaları

yelken eğitim

Popüler Üniversiteler

Tüm sorularınızın için danışmanlarımızla iletişime geçin!
Tüm sorularınızın için danışmanlarımızla iletişime geçin!

SİZİ ARAYALIM

Aydınlatma Metni

Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo.Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo. Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo. Nunc enim nisl, sodales id bibendum eget, malesuada a odio. Morbi lobortis eleifend justo.