Portekiz Rehberi

Portekiz; turkuaz denizi, plajları, doğası, tarihi yerleri, manastırları ile turizm açısından odlukça gelişmiş bir ülkedir. Birçok tarihi bölgesi UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır. Ülkenin başkenti durumunda olan Lizbon, aynı zamanda kültürel ve ekonomik açıdan da merkezdir. Resmi dil Portekizcedir. Para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Yerel saat Türkiye saatine göre Azorlar bölgesinde 3 saat, Madeira adalarında ise 2 saat daha geridir. Portekiz vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden önce vize başvurunuzu yapmış ve Portekiz’e vize almış olmanız gerekmektedir.

Lokasyon / Konum

Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alır. Kuzeyinde ve doğusunda İspanya, güneyinde ve batısında ise Atlas Okyanusu yer alır. Atlas Okyanusu’nun kuzey yarımküredeki bölümünde bulunan Azorlar ve Madeira takımadaları özerk yönetimleriyle birlikte Portekiz’in bir parçasıdır.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

Lizbon, Porto, Braga

İklim / Hava Durumu

Kuzeyinde ılıman, güneyinde ise sıcak bir iklim hakimdir. Kış boyunca batıdan yağmur getiren soğuk rüzgarlar eser. Ancak yaz yaklaşınca güneyden sıcak kuru hava dalgası gelir ve yağışlar azalır.

Ne Zaman Gidilir

Her mevsim gidilebilir. Deniz turizmi yapmak isteyenler için en uygun dönem Nisan-Ağustos arasıdır.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

Akdeniz mutfağından etkilenmişlerdir. Deniz ürünleri, domuz eti, tavuk eti, patates, lahana, pirinç, sarımsak, soğan ve baharatlar ülke mutfağının temelini oluşturur. Zeytinyağının da önemli bir yeri vardır.