Polonya Rehberi

Polonya; tarihi kaleleri, rengarenk binaları, doğası ve mimarisi ile ön plana çıkan bir ülkedir. Başkent Varşova, ülkenin en büyük şehridir. Geçmişte savaşlarda büyük bir yıkıma uğrayan şehir yeniden inşa edilmiştir. Resmi dil Lehçedir. Para birimi olarak Polonya Zlotisi kullanılmaktadır. Yerel saat Türkiye saatine göre 1 saat daha geridir. Polonya vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden önce vize başvurunuzu yapmış ve Polonya’ya vize almış olmanız gerekmektedir.

Lokasyon / Konum

Orta Avrupa’da yer alır. Batısında Almanya, güneybatısında Çek Cumhuriyeti, güneyinde Slovakya, kuzeydoğusunda Rusya Federasyonu ve Litvanya, doğusunda Belarus, güneydoğusunda Ukrayna ile komşudur. Kuzeyinde Baltık Denizi bulunmaktadır.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

Varşova, Krakow, Gdansk

İklim / Hava Durumu

Yazlar sıcak, kış ayları ise soğuk ve uzun sürer. Haziran ayında ortalama sıcaklık 18 ile 20 derece arasındayken, Ocak ayında -5 ile -2 derce arasındadır. Ülke genelinde yağan kar uzun süre erimez.

Ne Zaman Gidilir

Seyahat etmek için en uygun zaman ilkbahar sonu ve sonbahar başlangıcıdır. Etkinliklerin birçoğu bu dönemlerde gerçekleşmektedir.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

Alman, Yahudi, Macar, Litvanya ve Rus mutfaklarından etkilenmişlerdir. Lahana, patates, av etleri, kümes hayvanları, balık ve tahılların önemi büyüktür. En popüler yemekleri, bir mantı çeşidi olan Pierogi’dir.