İzlanda Rehberi

İzlanda; ‘buz ülkesi’ anlamına gelmektedir. Vikingler tarafından ilk keşfedildiğinde büyük bir bölümünün buzullarla kaplı olmasından kaynaklı bu ad verilmiştir. Ayrıca ülkede 200 civarında yanardağ yer almaktadır. Kuzey ışıklarını izleyebilmek için her sene birçok turist ülkeye seyahat etmektedir. Başkent Reykjavik, ülkede kutup noktasına en yakın noktada bulunan şehirdir. Resmi dil olan İzlandaca dışında İngilizce, Almanca da konuşulan diller arasında yer almaktadır. Para birimi olarak İzlanda Kronası kullanılmaktadır. Yerel saat Türkiye saatine göre 2 saat daha geridir. İzlanda vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden önce vize başvurunuzu yapmış ve İzlanda’ya vize almış olmanız gerekmektedir.

Lokasyon / Konum

Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde Grönland’ın güneydoğusu ile İskandinavya ve Britanya Adası’nın kuzeybatısında yer alan bir ada ülkesidir.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

Reykjavik, Kopavogur, Hafnarfjörður, Akureyri

İklim / Hava Durumu

Bulunduğu enlem dairesine göre iklimi çok da soğuk değildir. Yazlar nemli ve sıcak, kışlar ise çok sert değildir. Kuzey bölgeleri güneye göre daha soğuktur. Kuzeyde Haziran ayında güneş 18 gün boyunca hiç batmamaktadır.

Ne Zaman Gidilir

Seyahat etmek için en uygun dönem Mayıs-Ağustos arasıdır.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

İzlanda mutfağının temelini balık, kuzu eti ve diğer doğal yiyecekler oluşturmaktadır. Randalin, geleneksel tatlılarıdır.