page-header
Ülkelere Göre Üniversiteler

AMERİKA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Detaylı Bilgi Alın

AMERİKA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Amerika’da eğitim almak için farklı alternatifler bulunmaktadır. Amerika’da eğitim almak isteyip dil yeterliliği olmayan öğrenciler için bazı okullarda koşullu kabul bulunmaktadır. Dil yeterliliğinizi Amerika’da eğitiminize başlamadan önce sağlayamazsanız öncesinde dil eğitimi alıp devamında üniversiteye ya da kolejlere kayıt yaptırabilirsiniz.

Amerika’da eğitim almak isteyen öğrenciler için en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi kaydolunan üniversitenin YÖK denkliğinin olmasıdır. YÖK denkliği olmayan üniversiteler devlet tarafından tanınmayacağı için Türkiye’deki askerlik durumunun tecili söz konusu olamaz. Askerliğin tecil ettirilebilmesi için Amerika’da eğim alınacak okulun YÖK denkliğinin olması gerekir.

Community Colleges

Okulların eğitim süresi 2 yıldır. Mezunları genelde o bölgedeki işverenler tarafından işe alınır. Onlara eleman sağlar bu okullar. Okul fiyatları 4 yıllık okullara göre oldukça düşüktür ve 2 yıl sonunda bu okullardan diplomasını almış olan öğrenciler 4 yıllık üniversitelere ya da kolejlere geçiş yapabilirler.

Kabul durumu çok zor olmamakla birlikte, communitycollege’ta okuyan öğrenciler için TOEFL IBT’den minimum 56 puan alınması gerekiyor. Lise mezuniyet notu ise 5 üzerinden en az 3 olmalı.

Üniversite-Lisans

Lisans eğitimi 4 yıldır. Üniversitelere yerleştirme konusunda merkezi bir sistem yoktur, öğrenciler eğitim almak istedikleri okullara tek tek başvurur ve her okulun kayıt kabul koşulları farklıdır. Bu yüzden planınıza uygun programı seçtikten ve üniversiteye karar verdikten sonra, o eğitim planına uygun yeterliliği sağlamak gerekir.

Yüksek Lisans

Amerika’da yüksek lisans programları hem devlet okullarında hem de özel okullarda bulunmaktadır. Maliyet olarak diğer ülkelere kıyasla eğitim ücretleri biraz daha yüksektir ancak Amerika’da iyi bir kariyer planı yapan öğrenciler için çok fazla sayıda alternatif bulunmaktadır. Dünya sıralamasında ilk 500’de bulunan çok sayıda okul vardır. Öğrenim masrafları okuldan okula değişiklik göstermekle birlikte ortalama 5500 $-45000 $ arasında değişiklik göstermektedir
Amerika’daki tüm okullar için lütfen bizimle iletişime geçiniz

İletişim Formu
Back to top of page