İtalya Rehberi

Genel Bilgiler Mimarisiyle, lezzetli mutfağıyla, doğasıyla ve tarihi yerleriyle görenleri adeta büyüleyen bir ülke İtalya. Pisa şehrinde yer alan, eğik olmasıyla dikkat çeken Pisa Kulesi’nin ünü dünyaya yayılmış durumdadır. Venedik şehri; kanallarında yapılan gondol turlarıyla oldukça ilgi görmektedir. ‘Aşıkların kenti’ olarak bilinen Roma, ülkenin başkentidir. Resmi dilleri İtalyancadır. Para birimi Euro’dur. Yerel saat Türkiye saatine göre 1 saat daha geridir. italya vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden önce vize başvurunuzu yapmış ve İtalya’ya vize almış olmanız gerekmektedir.

Lokasyon / Konum

Güney Avrupa’da yer alır. Batıdan Fransa, kuzeyden İsviçre ve Avusturya, doğudan Slovenya ile çevrilidir. Akdeniz’in en büyük iki adası Sicilya ve Sardinya da İtalya topraklarıdır.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

Roma, Milano, Floransa, Napoli, Venedik, Genova, Pisa, Ravenna, Torino

İklim / Hava Durumu

Ülke genelinde Akdeniz iklimi görülürken, bölgelere göre farklılık göstermektedir. Kış aylarındaki soğuklar ve yaz aylarındaki sıcaklar çok yoğun olmamaktadır.

Ne Zaman Gidilir

Gidilmesi gereken zaman bölgelere göre değişmektedir. Hava koşullarının en ideal olduğu zamanlar Nisan-Ekim arasıdır. Kış turizmi için gidilecekse en uygun dönem Aralık-Mart arasıdır.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

İtalyan mutfağı, dünyanın en popüler mutfaklarından biridir. Yemek kültürlerinin temelini zeytinyağı, pirinç, deniz ürünleri, soslar, peynirler, taze otlar ve hamur işleri oluşturmaktadır. Makarna ve pizza en popüler yemeklerdendir. Ülke mutfağında şarabın da önemli bir yeri vardır.