İsviçre Rehberi

İsviçre; Alpler’in eteklerinde yer alan, doğası ve kültürüyle Avrupa’nın turizm merkezlerinden biri haline gelen, dağ tatili yapabileceğiniz, denize kıyısı olmayan küçük bir ülkedir. Ülkede 700’e yakın müze bulunmaktadır. Başkenti Bern’dir. Ülkenin en kalabalık ve en büyük şehri ise Zürih’tir. Kuzey ve Orta İsviçre’de Almanca, batıda Fransızca, güneyde İtalyanca ve güneydoğuda Romanş dili olmak üzere dört adet resmi dilleri vardır. Para birimi olarak İsviçre frangını kullanmaktadırlar. Yerel saat Türkiye saatine göre 1 saat daha geridir. İsviçre vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden önce vize başvurunuzu yapmış ve İsviçre’ye vize almış olmanız gerekmektedir.

Lokasyon / Konum

Avrupa’da, Alp Dağları’nın kuzey ve güney yamaçlarında yer alır. Kuzeyinde Almanya, batısında Fransa, güneyinde İtalya, doğusunda ise Avusturya ve Lihtenştayn ile komşudur.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

Zürih, Basel, Bern, Cenevre, Lozan

İklim / Hava Durumu

Ilıman bir iklim hakimdir. Yıl boyunca görülen yağışın en yüksek oranda olanı yaz aylarında görülmektedir. En sıcak dönemler Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanır.

Ne Zaman Gidilir

Her mevsim gidilebilir. Hava koşulları yaz ve bahar aylarında daha iyiyken, kış aylarında da kayak turizmi oldukça gelişmiş durumdadır.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

Yemek kültürü bölgelere göre farklılık göstermektedir. Fondü, raklet, rösti gibi yiyecekleri oldukça popülerdir.
İsviçre çikolatası dünya çapında ün kazanmıştır. Ayrıca en çok çikolata üreten ülke İsviçre’dir.