page-header
Ülkelere Göre Üniversiteler

RUSYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Detaylı Bilgi Alın

RUSYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

RUSYA’DA EĞİTİM

“Yurt dışında eğitim” denildiğinde dünyanın birçok bölgesinden öğrencinin tercih ettiği yer olan Rusya’da, sınav yeterliliği dayatılmaksızın rahatlıkla eğitim alınabilmektedir. Türkiye’de özel bir üniversite için yapılacak olan maliyetten daha makul bir ücretle yurt dışında eğitim alabilirsiniz. Üniversite sınavına girme ya da herhangi bir bölümü kazanmış olma zorunluluğu olmadan; dil yeterliliği için sınav şartı ya da sertifika yeterliliği olmadan Rusya’da lisans ve lisansüstü eğitim alabilirsiniz.

Üniversitelerin YÖK denkliği bulunduğu için Rusya’dan alınan diplomaların Türkiye’de de geçerliliği olup; mezun olduktan sonra öğrenciler mesleki kariyerine ülkelerinde de rahatlıkla devam edebilirler. Öğrenciler hem edinecekleri dil yeterliliği hem de kazanmış oldukları yurt dışı deneyimleri ile kariyerlerinde istedikleri noktaya daha hızlı ulaşabilirler. Rusya’da eğitim alan öğrencilerin sayısı her yıl daha da artış göstermektedir. Düşük maliyeti ile ters orantılı olarak eğitim kalitesinin son derece yüksek olması eğitim tercih sebeplerinin başında gelmektedir.

Rusya’da; lisans ve lisansüstü eğitimlerden önce dil yeterliliğini sağlamak için öğrenciler hazırlık eğitimi almaktadır. Hazırlık fakülteleri üniversiteler tarafından Eylül-Ekim-Kasım ayları başlarında ortalama 10 kişilik tamamı yabancı öğrencilerden olan gruplar oluştururlar. Hazırlık eğitimini Rusça almakta öğrenciler ancak bölüme geçtiklerinde eğitimlerini Rusça veya İngilizce olarak alabilmektedirler.

Rusya Üniversiteleri eğitim yılı başlangıç tarihi eylül ayının ilk haftasıdır. Genel olarak Rusya’da eğitim alan öğrenciler eylül ayının başından haziran ayının sonuna kadar toplamda 10 ay eğitim görürler. Fakat bu süre bazı üniversitelerin kendine özgü yönetmeliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Lisans süresi genel bölümler kapsamında 4 yıl olmakla birlikte, yüksek lisans bölümleri 2 yıldır.  Rusya üniversiteleri Avrupa, Afrika ve Asya ülkeleri başta olmak üzere dünyanın diğer 4 kıtasında bulunan birçok ülkelerce tanınmaktadır. Dolayısıyla Rusya’da alacağınız diploma Türkiye başta olmak üzere Dünyanın birçok ülkesinde geçerlidir. Okullarda Avrupa standartlarında olan dünyaca kabul görmüş kriterlerde köklü bir eğitim verilmektedir.

Konaklama

Rusya üniversiteleri yurtlarında konaklama imkanı sağlar. Öğrenci yurtları genellikle üniversitelere yakın mesafede bulunurlar. Öğrenci yurtları çoğunlukla 2-3 kişilik odalardan oluşur. Fakat Rusya’da eğitime son yıllarda artan talepten dolayı bir kaç üniversitenin yurt odalarının 4-5 kişiliğe çıkarttığını görmekteyiz. Bazı öğrenci yurtlarında her katta ortak mutfak ve banyo varken bazı üniversite yurtlarında ise her iki odaya ait ortak banyo bulunmaktadır. Rusya üniversiteleri öğrenci yurtları karma yurt modeli olup, öğrenciler odalarında kendi hemcinsleriyle konaklamaktadır.

Rusya’da öğrenci yurdu fiyatları üniversitelere ve şehirlere göre değişkenlik gösterir. Ortalama olarak ele aldığımızda Moskova ve St.Petersburg şehirlerinde aylık öğrenci yurdu fiyatı 75$-200$ arasındadır. Rusya’nın diğer büyük şehirlerinde ise öğrenci yurtları aylık ortalama 20$-50$ arasındadır.

Üniversiteler

Rusya’da sağlık alanından mühendisliğe, bilişim ve teknoloji alanından hemen hemen bütün sosyal bilimlere eğitiminizi alabilirsiniz.

 • Moskova Devlet Üniversitesi
 • Moskova Devlet İnşaat Üniversitesi
 • Moskova Devlet Teknik Üniversitesi
 • Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi
 • St.Petersburg Devlet Üniversitesi
 • St.Petersburg Devlet Politeknik Üniversitesi
 • St.Petersburg Devlet Madencilik Üniversitesi
 • St.Petersburg ITMO Üniversitesi
 • St.Petersburg Devlet Denizcilik Teknikleri Üniversitesi
 • Nijniy Novgorod Lobaçevskiy Devlet Üniversitesi
 • Nijniy Novgorod Devlet Dil Üniversitesi
 • Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi
 • Nijniy Novgorod Devlet İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi
 • Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi
 • Kazan Federal Üniversitesi
 • Kazan Devlet Tıp Akademisi
 • Kazan Ulusal Araştırma Teknoloji Üniversitesi
 • Kazan Devlet Mimarlık ve Mühendislik Üniversitesi
 • Kazan Devlet Enerji Üniversitesi

Hazırlık Eğitimi

Rusya üniversiteleri ilk sene hazırlık fakültesi eğitimi, konaklama, danışmanlık ücreti ve yukarıda verilen hizmetlerin maliyetleri dahil ortalama 4000$-6000$ arasındadır. Seçilecek şehir ve üniversite doğrultusunda Rusya üniversiteleri hazırlık fakültesi için ortalama ücret değişkenlik gösterebilir. Üniversite bölüm ücretleri (Moskova ve St.Petersburg şehirleri hariç) başta Nijni Novgorod, Krasnodar, Kazan, Saratov, Belgorod, Astrahan, Rostov, Ryazan ve Volgograd olmak üzere Rusya’nın ileri gelen şehirlerinde alınacak üniversite eğitiminin yıllık bölüm (lisans) bedeli ortalama 1500$-3000$ arasındadır. Moskova üniversiteleri veya St.Petersburg üniversitelerin’de eğitim almak isteyen bir öğrencinin bölüm (lisans) ücreti yıllık ortalama 3000$-6000$ arasındadır. Kısacası Moskova ve St.Petersburg şehirlerinde üniversite-yüksek lisans eğitimi Rusya’nın diğer büyük şehirlerindeki görülecek olan üniversite-yüksek lisans eğitiminden iki kat daha fazla maliyete sahiptir.

İletişim Formu
Back to top of page