Fransa Rehberi

Fransa Cumhuriyeti; mimarisi, kültürel zenginliği, yapıtları ile Avrupa’da ‘sanatın kalbi’ olarak bilinmektedir. Tarihi ve doğal güzellikleri sayesinde turizm açısından çok gelişmiş durumdadır. Başkenti; ülkenin simgesi haline gelen ve her sene milyonlarca turistin ziyaret ettiği Eyfel Kulesi’nin yer aldığı Paris’tir. Ünlü yazar Victor Hugo’nun ‘Notre Dame’ın Kamburu’ adlı romanıyla halk tarafından daha da tanınmaya başlayan, Paris’te yer alan Notre Dame Katedrali mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisası da ülkenin en önemli müzesi olan Louvre Müzesi’nde bulunmaktadır. Resmi dil Fransızcadır. Ayrıca yetmişin üzerinde dil ve lehçe de kullanılmaktadır. Para birimleri Euro’dur. Yerel saat Türkiye saatine göre 1 saat daha geridir. Fransa vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden önce vize başvurunuzu yapmış ve Fransa’ya vize almış olmanız gerekmektedir.

Lokasyon / Konum

Batı Avrupa’da yer alır. Dünyanın pek çok yerinde denizaşırı toprakları vardır. İspanya, Andorra, Monako, İsviçre, Almanya, Lüksemburg, Belçika ve İtalya ile komşudur.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

Paris, Lyon, Marsilya, Toulouse, Bordeaux, Nice, Nantes, Cannes, Strasburg

İklim / Hava Durumu

Ülkenin kuzeyinde ılıman iklim, güneyinde ise Akdeniz iklimi hüküm sürmektedir.

Ne Zaman Gidilir

Coğrafi çeşitliliğinden dolayı her mevsim gidilebilir. Yaz turizmi için ülkenin güney bölgesi tercih edilmelidir. Kışın gidilecek ise Alpler, Pireneler ve Auvergne bölgeleri tercih edilebilir.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

Mutfak kültürü bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Öne çıkan tatlar; dünyaca ünlü peynirleri ve şaraplarıdır. Son dönemlerde ülkemizde de oldukça yaygınlaşan Kruvasan, Fransız mutfağına ait bir yiyecektir.