Çek Cumhuriyeti Rehberi

Tarihi mekanları ve mimarisiyle son zamanlarda çok ilgi gören Çek Cumhuriyeti; ‘Avrupa’nın Kalbi’ olarak bilinen hayaller şehri Prag’ın da yer aldığı ülkedir. Prag aynı zamanda ülkenin başkentidir ve turizm merkezidir. Önemli sembollerinden biri de biradır. Türkiye dahil olmak üzere pek çok ülke, bira isim haklarını başta Pilsen şehri olmak üzere bu ülkeden almıştır. Nüfusun büyük bir çoğunluğu şehir merkezlerinde yaşamaktadır. Resmi dilleri Çekçe’dir. Para birimi olarak Çek korunasını kullanmaktadırlar. Yerel saat Türkiye saatine göre 1 saat daha geridir. Çek Cumhuriyeti vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden önce vize başvurunuzu yapmış ve Çek Cumhuriyeti’ne vize almış olmanız gerekmektedir.

Lokasyon / Konum

Orta Avrupa’da yer alır. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya, doğusunda ise Slovakya ile komşudur.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

Prag, Brno, Ostrava, Pilsen

İklim / Hava Durumu

Karasal iklim hakimdir. Kışları ılık geçer, yaz mevsimi çok sıcak değildir.

Ne Zaman Gidilir

Mayıs-Eylül arası gitmek için en ideal zamanlardır. Müze, galeri gibi turistik yerler yaz aylarında açıktır. Ayrıca ülkedeki festivallerinin birçoğu da bu dönem içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

Çek mutfağında ağırlıklı olarak et kullanılmaktadır.  Dumpling, rosto ve gulaş önemli yemeklerin başında gelir. İçecek olarak Çek birası denenmelidir. Birçok lezzetli bira çeşidi bulunmaktadır.