Avusturya Rehberi

Alman kültürünün en iyi sentezlendiği Avrupa ülkesi olan, ışıltısı ve kültürel tarihi ile ziyaretçilerinin üzerinde hayranlık bırakan Avusturya’nın başkenti Viyana’dır. Orta Avrupa’da bulunan ve denize kıyısı olmayan Avusturya, 9 eyaletten oluşur. Avusturya’da resmi dil Almancadır. Para birimi olarak da Euro kullanılır. Yerel saati Türkiye saatine göre 1 saat daha geridir. Avusturya vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden önce vize başvurunuzu yapmış ve Avusturya’ya vize almış olmanız gerekmektedir.

Lokasyon / Konum

Orta Avrupa’da yer alan Avusturya, Batıda Liechtenstein ve İsviçre, güneyde İtalya ve Slovenya, doğuda Macaristan ve Slovakya, kuzeyde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile komşudur.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri

Viyana, Graz, Salzburg, Linz, Kitzbühel, Innsbruck

İklim / Hava Durumu

Karasal ve okyanus etkileri gösteren Orta Avrupa geçiş ikliminin etkisi altında olan Avusturya’da, yoğun yağış ve batı rüzgârı iklimi etkileyen önemli etkenlerdendir. Alp bölgesinin ise kendine ait bir iklimi vardır, yazları serin kışları ise bol kar yağışlı geçer.

Ne Zaman Gidilir

Avusturya’da özellikle Alp bölgesinde kış turizmi çok popüler olduğundan, kış aylarında kış spor sevenler tarafından ziyaret edilebilir. Diğer bölgeler için de bahar ve yaz aylarında (Mayıs-Eylül arası) gidilmesi tavsiyemizdir.

Ülke Mutfağı / Ne Yenir Ne İçilir

Avusturya mutfağı lezzetli ve doyurucu et yemekleri ve hamur işlerine sahiplik yapar. Viyana Schnitzeli Avusturya’nın geleneksel yemeklerinden biridir. Avusturya’da özellikle Viyana’da restoranlar biraz pahalıdır ve genelde önceden rezervasyon yapılarak bu restoranlara gidilir.